PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=172574}

Daleka północ

North Country
7,4 11 436
ocen
7,4 10 1 11436
6,6 5
ocen krytyków
Daleka północ
powrót do forum filmu Daleka północ

DALEKA PÓŁNOC to film, który nie jest jedynie feministyczną manifestacja w bardzo słusznej sprawie- to również apel o tolerancję oraz historia trudnej rodzinnej (w tym matczynej) miłości.

Obraz ten podpisała - Nicki Caro- autorka znanego JEŹDŹCA WIELORYBÓW. DALEKA PÓŁNOC jako interwencyjny dramat sądowy to nie do końca "bajka dla utalentowanej artystki" (jaką jest Caro), ale dzięki sprawnej reżyserii i świetnej obsadzie film ten chwilami wynosi się daleko ponad przeciętny dramat telewizyjny.

DALEKA PÓŁNOC opowiada historię Josey Aimes, która jako samotna matka (z trudną przeszłością) złożyła pierwszy w historii pozew o molestowanie seksulane w miejscu pracy. Miejsce pracy to nie pierwsze lepsze- gdyż kopalnia. Josey więc musi się tutaj zmierzyć ze społecznym konserwatyzmem, męskim szowinizmem i ignorancją. Kino kocha takie historie- szczególnie jeśli można je połączyć w formule kina obyczajowego o rozterkach rodzinnych oraz dramatem sądowym ku pokrzepieniu serc.

Trudno jest więc w DALEKIEJ PÓŁNOCY być czymś zaskoczonym. Filmowcy stosują tutaj opatrzone i ograne fabularne chwyty. Mimo to film porusza i trudno jest się nie zgodzić z głoszonymi tutaj tezami.
Dzieło Niki Caro to popis wirtuozerii świetnego zespołu aktorskiego.

Charlize Theron zagrała tutaj rolę równie dobrą i ambitną jak w pamiętnym MONSTER. Świetną robotę zrobiła też bardzo przekonująca i silna Frances McDormand. Z resztą Theron i McDormand za swe role otrzymały słuszne nominacje do OSKARA i ZŁTEGO GLOBU w roku 2006.
Na tych dwóch paniach jednak nie kończą się obsadowe popisy.
Świetny jest też Richard Jenkins w roli "nawróconego" na miłość i szacunek do córki ojca oraz partenrująca mu Sissy Spacek.

Na drugim palnie w solidnych rolach przewijają się też takie sławy jak Sean Bean, Woody Harrelson, Jeremy Renner i Michelle Monaghan.
Nie można też nie zauważyć bardzo dobrego i młodziutkiego Thomasa Curtisa w roli nastoletniego syna głównej bohaterki.

Nicki Caro dzięki reżyserskiej sprawności, słusznej tematyce i świetnej obsadzie zdołała ten niezbyt oryginalny dramat zamienić w dość emocjonujące i wciągające widowisko.

DALEKA PÓŁNOC to świetny filmowy pomnik jaki współczesne Hollywood postawiło kobietom walczącym o swe prawa.


użytkownik usunięty

Przepraszam za kilka popełnionych literówek:)

ocenił(a) film na 4

A ja jestem odmiennego zdania.To łopatologiczna papka,usiłująca byc kinem feministycznym a jest zaledwie dwukolorowym spojrzeniem (lepiej brzmialoby tu looknięciem)na obyczajowośc amerykańskich ośrodków przemysłowych.Wiarygodne to jak wypowiedzi niejakiego Maciarewicza.
4/10,irytowało mnie takie ujęcie tematu.Aktorstwo,hmm...wszyscy poniżej oczekiwań,jedna McDermond trzyma poziom ale nie dano jej zbyt wiele do zagrania.Ukłony.

ocenił(a) film na 8
esforty

Nie da się ukryć, że ten film to przede wszystkim aktorstwo. Gdyby nie to, że jest tak świetnie zagrany mielibyśmy do czynienia ze zwykłym produkcyjniakiem obyczajowym, a tak dzięki kapitalnemu aktorstwu (nikt nie zawiódł oczekiwań) cała ta historia nabiera smaku. Bardzo dobre kino.

ocenił(a) film na 8
Rimmi87

Popieram przedmówce, swietny film, znakomite aktorstwo. W jednym momencie byłem bliski łez...
Zastanawia mnie tylko jaki los spotkał tego skurwysyna-gwałciciela, bo w koncówce ani slowa o tym niestety nie było.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones