PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10014388}

Głosy kobiet

Women Talking
6,3 3 738
ocen
6,3 10 1 3738
6,3 15
ocen krytyków
Głosy kobiet
powrót do forum filmu Głosy kobiet

Bo przebaczanie to jednocześnie dawanie przyzwolenia. Patriarchat uświęcony fanatyzmem religijnym w wydaniu tak mocnym, że aż niewyobrażalnym. Ale najgorsze, że to nie tylko film, to nie tylko rozprawka filozoficzna o podstawowych wartościach i ich bezwzględnym łamaniu wobec kobiet, dziewczynek, dzieci. To zdarzyło się naprawdę. Women Talking odwołuje się do masowych gwałtów, jakie miały miejsce we wspólnocie mennonitów w Boliwii. Z protokołów boliwijskiego sądu wynika, że ofiar było 130 w wieku od trzech do 65 lat. Tak, najmłodsza ofiara miała trzy lata. A to wszystko "usprawiedliwia" ich (nasza, każda) religia, w którą niczym DNA wpisana jest podległość kobiety względem mężczyzny.
Film nie jest porywający, ale sam temat zasługuje na najwyższą uwagę.

ocenił(a) film na 6
Agatonik

Patryjarchat to darwinizm w czystej postaci, mężczyzna jest fizycznie silniejszy więc dominuje. Było tak w epoce kamienia i niestety jest i dzisiaj, tylko czy można wygrać z matką naturą? Religia sama w sobie nie jest problemem tylko ludzie. W teorii nawet komunizm działa. Izolacja i egocentryzm prowadzą do degradacji i zła co można znaleźć w większości sekt. Na szczęście nie jesteśmy zwierzętami, choć jak udowadnia ten film nie wszyscy, i szukamy równowagi. Brakuje mi jej trochę w tym filmie. Choć ucieczka jest często jedynym wyjsciem to uważam, że nie właściwym. Zło wygrywa kiedy dobrzy ludzie nic nie robią.

Na koniec jedna wątpliwość, jakim cudem w tak ortodoksojnej społeczności, transpłciowy Melvin mógł być sobą?

ocenił(a) film na 8
carmeleon

W książce jest bardzo mocno podkreślane, że one nie uciekają, a odchodzą i jest trafnie uargumentowana ta różnica. Odejście to ich decyzja, przemyślana, rozważna, z uwzględnieniem wszystkich tego konsekwencji. Ucieczka byłaby poddaniem się presji, okazaniem strachu.
Nie jesteśmy w epoce kamienia. Już czas to sobie uświadomić (to absolutnie nie do Ciebie komentarz, tylko do części ludzkości). Zgadzam się w 100% - problemem są ludzie. To oni wymyślają ideologie, w tym religie.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Może nie do końca na temat bo w bardziej uniwersalnym kontekście ale zachęcam do przeczytania tego artykułu https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,29155108,wiemy-ze-wedlug-katolikow-na wroceni-zbrodniarze-sa-w-niebie.html

ocenił(a) film na 8
MichCorleone

Książkę mam już na liście do przeczytania. Widziałam wywiad z Leociakiem na ten temat i bardzo sobie cenię jego Młyny Boże. Cała ta religijna doktryna jest dla mnie emocjonalnym koszmarem, który zaprzecza zdroworozsądkowej moralności, humanizmowi i rozumowi w ogóle. Upraszczając: możesz być najgorszą kanalią, potem wypełnisz procedurę i hop do nieba w objęcia. Każda książka fantasy ma w sobie więcej przyzwoitości niż te brednie.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

A potem się dziwić dlaczego papież nie potrafi zająć jednoznacznego stanowiska w sprawie napaści Rosji na Ukrainę

ocenił(a) film na 7
MichCorleone

Gdyby ktoś był zainteresowany to polecam
https://www.youtube.com/watch?v=DRGdqsDeRPc

ocenił(a) film na 8
MichCorleone

W przypadku tej instytucji już mnie nic nie zdziwi. A spodziewam się po niej wszystkiego najgorszego.

Agatonik

Pani moralność jest dyktowana przez nową religię lewicową, która jest wypudrowaną ideą równości znaną z czasów PRL.
Czym to się różni od katolicyzmu ?
Każdy film ocenia Pani po linii lewicowej ideologii, jak za chwilę ktoś wrzuci hasło palić faszystów, to Pani poprze.
Niestety roztopiona moralność, łatwo potrafi popierać coś co za każdym razem prowadzi do czegoś złego. Za każdym razem znajdzie się ktoś przeciwny - czy to nie wierzący czy faszysta. Pani świadomie bądź nie, w tym uczestniczy.
Pani wpisy są fanatyczne i jednostronne.

ocenił(a) film na 8
sycyl

Nie są jednostronne, po prostu nie zmieniam poglądów z dnia na dzień. Tak, mam poglądy liberalno-lewicowe i to żadne odkrycie.
Czasy PRL to produkuje nam obecna władza - radzę poczytać coś o tamtych czasach i znaleźć podobieństwa, jest ich multum
Nie, nie krzyknę "palić faszystów", bo jestem przeciwna przemocy, ale zdelegalizować Konfederację tak.
Nie mam roztopionej moralności, przecież twierdzisz, że są "fanatyczne i jednostronne" - już te określenia przeczą owej tezie.

Agatonik

Jako osoba, która pół swego życia przebiedowała w PRL, zapewniam panią, że pani " liberalno-lewicowe" przekonanie, iż "czasy PRL to produkuje nam obecna władza", mają bardzo niewiele wspólnego z faktycznym stanem rzeczy. Pani "poczytała", a ja przeżyłem, zatem proszę mi wierzyć.
Pani chęć zdelegalizowania LEGALNIE działającej partii politycznej, która nie złamała, jako partia, ŻADNEGO przepisu polskiego prawa, li tylko dlatego, że czyjeś poglądy powodują pani dyskomfort, utwierdza mnie w pewności, że "czasy PRL" byłyby wymarzonym dla pani środowiskiem.
Swoją drogą, pani pojęcie na temat religii - "możesz być najgorszą kanalią, potem wypełnisz procedurę i hop do nieba w objęcia", jest na poziomie małego Jasia po dużym piwie. Jako osoba niewierząca stwierdzam to z przykrością.
Dlatego proszę się nie dalej nie kompromitować. Czasem naprawdę milczenie jest złotem.
Miłego dnia!

ocenił(a) film na 8
jah1poland

Długa wypowiedź, pełno słów, pełno ocen ad personam - żadnych argumentów. I o czym tu rozmawiać? W Polsce nie ma miejsca, nie powinno być dla partii jednoznacznie nacjonalistycznych, których członkowie jawnie popierają ruski reżim. A PIS łamie prawo i konstytucję od 8 lat.

Agatonik

Nie mogę wyjść ze zdumienia, jak można mieć takie wybiórcze podejście do delegalizacji czegokolwiek jak użytkownik Agatonik. A Lewicy z dygnitarzami post-PZPR czy całej tej śmiesznej partii Razem nie chcesz zdelegalizować? Ci to dopiero mają sentyment do bolszewików, czerwonej armii i wszystkiego co niosła nam "brać" ze wschodu.

ocenił(a) film na 8
baarmi79

Bzdury wypisujesz kosmiczne. Pod jakim kamieniem przetrwałeś 30 lat przemian?

Agatonik

Powiedz jeszcze, że jesteś feministką. Będziemy mieć zbiór wszystkich patologii światopoglądowych obecnych czasów w jednej osobie.

ocenił(a) film na 8
baarmi79

Oczywiście, że jestem feministką. Patologią jest nacjonalizm, faszyzm, dyktatura i rządy PIS

Agatonik

Nacjonalizm i faszyzm były patologią z 80 lat temu. Teraz to margines. Ale ok, idąc Twoim tokiem rozumowania zapomniałaś o komuniźmie... No śmieszna jesteś. Albo nie zapomniałaś. Po prostu Wy tam na tej lewicy macie do niej sentyment. Dyktatura to też jakiś farmazon w kontekście PISu. Mi akurat w ostatnich latach żyje się lepiej, na więcej mogę sobie pozwolić, czy to podróże czy inwestycje. Ale nie ma to żadnego związku z tym kto akurat rządzi w Polsce. PIS jest mi obojętny, nie zaszkodził mi w niczym. Nie głosuję na nich ale na marsze anty też nie łażę. Ze wszystkich rządów najbardziej zaszedł mi za skórę ten PO gdy Tusk swoją jedną decyzją wyr***ał mnie na 12tys w skali roku. Więc punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Wam na lewicy po prostu nie podoba się światopogląd osób z PISu i nie potraficie przyjąć faktu l że ktoś myśli i żyje inaczej niż Wy oczekujecie. Taka Wasza hipokryzja. A feministki to największe hipokrytki jakie znam. A miałem do czynienia z kilkoma w swoim już dosyć długim życiu.

ocenił(a) film na 8
baarmi79

Niech pisowcy sobie żyją zgodnie ze swoim światopoglądem, ale dlaczego mi też każą to robić? To jest horror! Ośmieszają nasz kraj na arenie międzynarodowej, brak pieniędzy z KPO to jawne okradanie społeczeństwa i jeszcze ze sto rzeczy dla których chcę, żeby przestali rządzić.
Komunizmu w Polsce nie ma, ale nacjonalizm i zapędy faszystowskie tak.

baarmi79

A mi jako przedsiębiorcy to PiS znalazł za skórę, nie Tusk. To za PiSu gnebia nas podatkami, ciągłymi podwyżkami, ciągłymi kontrolami skarbowymi - w końcu komus trzeba zabrać, żeby dać socjalobiorcom, czyli widocznie ty się do nich zaliczasz. Bo zdecydowanie większość uczciwie pracujących ludzi dostalo po dupie przez ostanie 8 lat. I co ty się tak do tej lewicy rzucasz? Przecież PiS jest lewicowe (bo chyba nie myślałeś, że to że kreują się na takich wielkich patriotów i katolików oznacza automatycznie prawa strone?). Widzę, ze koledzy się chyba umówili, bo feministka z poglądami innymi niż Wy za bardzo Was w oczy kole?

Lioness_Zone

O następny wybiórczy w myśleniu i pisaniu. Może poćwicz czytanie ze zrozumieniem całej konwersacji tutaj, a nie od połowy zaczynasz i jakieś dziwne zarzuty kierujesz do mnie.

Agatonik

Dziecko, piszę tak z racji mojego wieku, posłuchaj czasem starszych. Jesteś na tym portalu znana ze swoich nie najmądrzejszych występów i co i rusz ktoś mówi ci wprost, jak bardzo błądzisz. Sam ten powtarzający się fakt powinien spowodować u ciebie choć odrobinę refleksji. Ale ty brniesz dalej...
Dlatego ponawiam apel - daj sobie trochę czasu, ja wiem, jakieś 5-10 lat. Dojrzej, rozwiń się, przebywaj dużo z różnymi ludźmi. Bycie filmwebowym hunwejbinem nie może być kresem twojej drogi, a w tym kierunku zmierzasz. Naprawdę wierzę, że stać cię na więcej.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
jah1poland

To właśnie nazywa się protekcjonalizm - traktowanie innych z wyższością oraz pobłażliwością. To przejaw arogancji w sposobie komunikowania się oraz lekceważenia swojego rozmówcy. Dziękuję za Twoją "troskę".

Agatonik

No i masz! Czystą życzliwość i troskę właśnie odrzucasz jako "arogancję" i "protekcjonalizm". Smutne to, a dla ciebie kosztowne emocjonalnie. Ale trudno - próbowałem. Reszta to twój garb.
Miłego!

ocenił(a) film na 8
jah1poland

Kosztowne? Absolutnie nie. To Twoje projekcje.

jah1poland

Ale pierdy wolskie

Agatonik

Pani tak samo traktuje tych co myślą inaczej!

jah1poland

Wujek z wąsem sypiący dziaderskimi sucharami

Agatonik

Pani poglądy polityczne są tak są mocno dyktowane telewizją TVN, w tym samym stopniu co emerytom TVP, czy Konfederatom Tv Republika. Korzysta Pani z środków unijnych , że pisze o KPO ? Zna Pani przekrój KPO i na co mają iść środki, a jak dotychczas były reglamentowane środki ?
Fajnie się czyta bilboardy ile Unia dopłaciła, mało kto wie ile miesięcznie składki zapłaciliśmy.
Ale Ja nie chcę oceniać, bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Politykę dobieramy w zależności od finansów i moralności.
Ale z tą jazdą o faszyzmie, to Pani już przesadza. Jest Pani feministką ? więc pewnie zna dziennikarkę O. Fallaci, Ona powiedziała "Są dwa faszyzmy, faszyzm i antyfaszyzm"
Pani coś wydumanego narzuca Pis  ? Tylko może omińmy aborcję, bo najczęściej o aborcji piszą dziewczyny, które są feministkami, nienawidzą facetów i żyją z kotem.
Co narzuca Pani Pis, co jest porównywalne do realnego Prl-u zwanego Unią, która narzuca nam nowy styl życia i przejście na energie odnawialne, i auta elektryczne.
Unia która jest skorumpowana do cna najpierw przez Rosję a teraz przez Chiny.
Teraz są same faszyzmy ale po raz kolejny ten czerwony jest najniebezpieczniejszy.

ocenił(a) film na 8
sycyl

Korzystam ze środków unijnych - dzięki nim prowadziłam sporo szkoleń, jeżdżę po autostradach, których by nie było, gdyby nie UE, patrzę w swoim mieście na pięknie renowowane kamienice, wyremontowane szkoły, założone parki, zbudowane wały przeciwpowodziowe. więc, tak - na co dzień korzystam s dofinansowania z UE.

Agatonik

Ooo szkolenia tak? Była Pani głównym wykonawcą czy pośrednikiem ?
Pracowała pod kimś?
Godzina nauki języka włoskiego kosztuje od 60-80 zł/h. Ta sama nauka języka z dofinansowaniem z Unii dla seniorów kosztuje 180 zł/h !!!
100 zł kasuje albo pośrednik albo bezpośrednio szkoleniowiec. A wie Pani skąd te 100 zł jest ? Z naszej co miesięcznej składki.
Remontuja w mieście kamienicę za 1 mln zł, miasto daje 400 tys. reszta 600 tys. daje Unia w ramach poetycko brzmiąco programu. Wie Pani ile z tego "dofinansowania" to nasza co miesięczna składka ?Kiedyś to było ok. 450-500 tys składki i 100 tys Unii, dziś to 650 tys naszej składki. Dziś już dokładamy do Unii, bo Unia stała się rozdmuchana administracyjnie, myśli Pani że z czego utrzymujemy rząd kilkuset niepotrzebnych urzędników na sowitych wypłatach. Jestem za Unią ale z lat Schumana czy z lat wprowadzania Shengen.

Tak na boku, jakby wyciąć i ścisnąć Pani recenzje filmowe, to niekiedy wyłania się pewna mądra logika, niekiedy pewna wrażliwość, a na pewno jakiś gust. Dla mnie jest to zbyt owinięte w ideologię a za mało w wrażliwość psychologiczną ale co sądzi Pani o kinie Bergmana ? Czy ono w pryzmacie ideologii lewicowej jest "przyjazne czy nie przyjazne "?
Pytam całkiem poważnie, bo Bergman miał 5 żon i 8 dzieci, więc jawi mi się trochę jak mizogin Korwin.

ocenił(a) film na 8
sycyl

Jakoś nie patrzę na artystów pod kątem ilości żon i dzieci. Oni przede wszystkim nie ustanawiają prawa, któremu ja mam się podporządkować. Niezwykle doceniam Bergmana, na przykład Fanny i Alexander to mój niekończący się zachwyt. Pięknie i bardzo psychologicznie wiarygodnie opowiadał również o pierwszych miłościach. I zapewniam, w moim odbiorze tych filmów nie ma nic z ideologii.

sycyl

I po co te wysrywy kacapskie ?

wojtek_2011

Podziwiam twoją cierpliwość. Właśnie dotarłeś do betonowej ściany w postaci osobowaginy (?) o nicku Agatonik. To taki Albin Siwak naszych czasów, podejrzewam, że pod każdym względem.
Tu trzeba czasu. Wysiłek jest bezproduktywny.
"Dofinansowanie z UE", płakałem przez łzy...

sycyl

Bez Unii bylibyśmy nikim. NIKIM - jeśli masz jakieś wątpliwości upewnij się, że nikt z Twoich znajomych, rodziny albo ty sam nie mieszka/nie pracuje za granicą. Zapraszam na Podhale, tu mamy piękne domy - ponad połowa ludzi siedzi za granicą i tylko i wyłącznie dlatego tak pięknie tutaj mamy. Całe wioski z domami odwiedzany raz do roku lub rzadziej bo całe rodziny siedzą za granicą lub ew. w USA. Dalej masz wątpliwości? To się rozejrzyj ile jest wokol ciebie tabliczek z oznaczeniem inwestycji zrealizowanych dzięki Unii. Wiem, hipokryzja nie boli, a szkoda.
Ja nie chce wychodzić z Unii, nie chce być wystawiona ruskom i nie chce też samodzielnych rządów takiej partii jak PiS, bo z zarzuconym mi siła krzyzem na szyji nie chce chodzić. Obudzić się w drugim Salwatorze też nie chce.

ocenił(a) film na 6
Agatonik

Niestety Kościołem tu na ziemi kierujemy my. A my to ludzie i wracamy do punktu wyjścia. W Klerze padły słowa "Kościół jest święty, ale tworzą go ludzie grzeszni" i mamy bingo. Zło potrafi się zagnieździć wszędzie. W religii, w polityce, w nas. Zbrodniarz nie dostąpi zbawienia bo odprawi 9 pierwszych piątków, ale jeśli będzie szczerze żałował tego co zrobił. Myślę, że tam na górze, kiedy już kopnie w kalendarz będą wiedzieć czy jego żal jest szczery. Myślę, że ktoś kto popełnia zbrodnię nie robi tego z myślą, że kiedyś za nią odpokutuje i będzie fajnie, ale to tylko moje zdanie. Wszystkie wielkie religie uczą miłości, szkoda że tak niewielu z nas jej zaznało aby wiedzieć jakie to uczucie. Gdyby wszyscy, z wyłączeniem chorych pschicznie którym trzeba by bylo oczywiscie pomóc, kochali bliźniego swego jak siebie samego myślę, że niewiele by nas dzieliło od utopii.

ocenił(a) film na 8
carmeleon

Oczywiście, ze religia to ludzie. Od samego początku ich (religii) istnienia. Z tym przykazaniem to ja bym jednak uważała - jest spora grupa ludzi, która dość mocno nie lubi samych siebie i sami się krzywdzą (fizycznie i emocjonalnie).

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Gdzie są mężczyźni?!
Jak można opowiadać historię opresji kobiet, gdy na ekranie zabrakło mężczyzn?
Wygląda to tak, jakby nikt nie stawiał oporu przed ich odejściem.
Naprawdę?
Nikt?

carmeleon

zgadzam się z Tobą, jest to nawet bardziej złożona kwestia niż komuś się wydaje, wiele rzeczy czy to z religii/systemów/filozofii nie jest zła, ale po prostu każdy interpretuje to inaczej, czasem ma wypaczony, zakrzywiony obraz i niby robi to dla dobra jak to nawet jest przedstawione na serialach np o Wikingach. Jak to jest na prawdę to nikt nic nie wie bo sam nasz świat jest tajemniczy w sobie, nic nie wiemy jak to jest na prawdę, może tak jest że koniec jest absurdalny z naszego punktu widzenia, a dla kogoś nie, a może...
Nastepnym przykładem jest to, że nawet w Biblii jest powiedziane, że będzie multum fałszywych proroków, religii itp, wiele osób nawet porównuje to do religii Katolickiej, że jest fałszywa, może tak jest, jeśli ktoś się zagłębia w takie rzeczy, tak na prawdę trudno powiedzieć co było nawet pare set lat temu, ale nawet Biblia mogła być zmieniana czy wiele innych rzeczy, zwłaszcza że faktem jest, że Rzymianie palili te księgi, więc mogli ją kompletnie inaczej odtworzyć, zmienić i tak dalej.
Dziwny jest ten świat - idealnie się wpasowuje w to

carmeleon

Dawrinizm jest takim magicznym pojęciem który jest w stanie wytłumaczyć wszystko gdy dana grupa społeczna w końcu przejmie władzę i główną rolę. 

ocenił(a) film na 7
carmeleon

Jednak włodarzami nie są silne samce, a Kaczyński, Kwaśniewski, Scholz, Sarkozy, Putin. Wszyscy po 170cm i mniej, raczej mało w formie. Jeśli męska siła byłaby kryterium raczej nie zaszli by tak daleko.

ocenił(a) film na 6
Cinemateur

Putin niedawno się siłował z niedźwiedziami więc nie byłbym tego taki pewien, ale żarty na bok. Może niezbyt trafnie to ująłem, ale miałem na myśli dominację jako taką. Może ona się przejawiać fizycznie czy mentalnie, nieważne. Faktem jest że to oni są u władzy, a jak tego dokonali to już mało ważne. Niestety do polityki ciągnie ludzi potrzebujących ciągłej stymulacji. Daje im to władza, pieniądze i cała reszta która idzie z nimi w parze. Raz na jakiś czas pojawia się w tej bandzie ktoś kto pragnie wiecej i bez wzgledu na metody dopina swego. Oby tylko byli to ludzie pokroju Kwaśniewskeigo czy Sholza, a nie Putina i Hitlera.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones